);
W garnku i na talerzu

Zdrowa wersja popularnego fast foodu dla dzieci

Tak jak obiecałam w niedawnym poście o „Maku” https://niezkrwiazduszyiserca.pl/happy-czy-healthy-meal/ przygotowałam dla Was przepis na zdrową, a pyszna alternatywę! Ja widać na obrazku powyżej moje dzieci były zadowolone:). Powiedziały, że w życiu nie zamieniłyby tego na wersję firmową! Przepis będzie na 4 porcje dla dorosłych – bo tyle zjadamy my w piątkę:) Na koniec pokażę wartości odżywcze tego dania!
Przygotowałam 90 dag piersi z kurczaka. Umyłam je dokładnie i wycięłam „twardsze” elementy dla kotów, więc zostało 80 dag:)

Pokroiłam mięso wzdłuż w ok centymetrowej szerokości paski, najdłuższe jak się dało.

Dodałam 1 łyżkę oliwy z oliwek.
A następnie 4 g przyprawy do kurczaka – tu możecie doprawić jak lubicie, byle uważać na ilość soli. W 4g przyprawy było jej 2 gramy.
Następnie obrałam 1 kg batatów co dało ok. 85 dag miąższu. Bataty są znacznie mniej kaloryczne i dużo bogatsze w zdrowe składniki mineralne niż zwykłe ziemniaki.
Umyłam je i pokroiłam na frytki.  Uważajcie przy obieraniu i krojeniu słodkich ziemniaków, bo są dość twarde i łatwo się zaciąć!
Do frytek dodałam 2 łyżki oleju rzepakowego – dobrego do pieczenia i spożywania w temperaturze poniżej 220 stopni.
Posypałam je obficie ziołami prowansalskimi. Tu też możecie poszaleć po swojemu! Nie soliłam! Zioła i same bataty maja wystarczająco dobry smak.

Wstawiłam je do piekarnika na papierze do pieczenia na ok. 35-40 min, w temperaturze 180oC z termoobiegiem – jeśli go nie macie to temp. warto podnieść o 10-20 stopni kontrolując. Trzeba je co ok. 10 min przemieszać, by były bardziej chrupiące i nie przypaliły się.

Gdy frytki się piekły zabrałam się za smażenie kurczaka. Zrobiłam to na patelni grillowej – mocno rozgrzanej. Może też wykorzystać grill elektryczny lub zwykłą patelnię z nieprzywierająca powłoką, tylko wtedy nie będzie tych fajnych pasków:). Bardzo ważne!!! Smażymy 2-3 min na każdej stronie! Pod żadnym pozorem dłużej! Bo kurczak straci wilgoć i będzie za suchy.
Dokładamy pyszne pomidorki koktajlowe i cudne, zdrowe danie gotowe! Dżdżownicowate kurczaki są bardzo atrakcyjne dla dzieci – przetestowane na wielu urodzinach!
Ja wyglądają wartości odżywcze powyższego dania? W 1 porcji dla dziecka jest 307 kcal, 13,8 g tłuszczu – w tym głownie nienasycone kwasy tłuszczowe z olejów roślinnych. Soli jest tylko 0,35 grama. Porównajcie to z wynikami z posta o „Maku”…
A jeśli ktoś chce do tego lody to proszę! Są:) Przepis w starszym poście: https://niezkrwiazduszyiserca.blogspot.com/2017/09/gardowa-sprawa.html .
No a co z zabawką? Tak atrakcyjną i przyciągającą dzieci? Nie ma sprawy! Oto propozycja, ale można stworzyć wiele innych. Potrzebny będzie czerwona (lub inny ulubiony kolor) kartka z bloku technicznego i czarna z papieru samoprzylepnego (lub zwykłego kolorowego).
Wyrysowujemy na czerwonej kartce szablon autobusu, a na czarnej okna i koła.
Poprawiamy flamastrem, by linie były widoczne i łatwiejsze do wycięcia.
Kartki składamy razem i owijamy folią aluminiową tworząc podkładkę-niespodziankę pod talerz:).
Na podkładce podajemy danie, by po zjedzeniu dziecko mogło zerwać folię i zajrzeć do środka.
Szykujemy nożyczki i klej i wspólnie wycinamy, składamy i kleimy!

Tadam! Oto gotowy autobus. Czyż nie jest piękny? 🙂

Ali bawił się nim cały poranek i postanowił zabrać go do przedszkola w następny dzień zabawki:).
Także te.. SMACZNEGO i DOBREJ ZABAWY

3 komentarze

Dodaj komentarz