);
Co o tym myślę?,  Jak rodzic rodzicowi

Lekcje online – czy to może być fajne?

Lekcje online kojarzą się chyba wszystkim z czasem pandemii i przymusowym siedzeniem dzieci przed ekranem. Pamiętam dokładnie brak zaangażowania wielu dzieciaków i ich nieobecność duchem podczas nauki na komputerze. Czasem brzmiało to jak wywoływanie duchów „Nadia, jesteś tam? Nadia! Nadia odezwij się!”… I po tym wszystkim oraz po przejściu na edukację domową zdecydowałam się na zajęcia online dla moich dzieci. Oszalałam? Nie! I powiem Wam czemu te lekcje online są zupełnie inne.

Młodość i relacje

Moje dzieci już od jesieni uczęszczają na lekcje online do Nieszkoła w twoim domu. Prowadzą ją młodzi ludzie – licealiści, studenci, osoby krótko po szkole, z których większość uczyło się przynajmniej przez jakiś czas w trybie edukacji domowej. Ich młodość pozwala im dobrze rozumieć potrzeby uczniów i daje łatwość nawiązywania z nimi relacji. A właśnie relacja i entuzjazm są podstawą dobrej edukacji.

A entuzjazm?

Wzbudzenie entuzjazmu i lekcje onilne? To nie jest łatwa sprawa. A jednak da się to zrobić. Partnerski układ i pozwalanie dzieciom na decydowanie o tym czego chcą nauczyć się najpierw to pierwszy krok. Wykorzystanie gier, quizów i filmików to sposób numer dwa. Do tego angażowanie uczniów w poszukiwanie wiedzy też zmienia wszystko!

Ale jak to? Lekcje online i bez ocen? To nie może działać.

Pewnie wielu tak pomyśli. I tu niespodzianka, ponieważ to działa. Założenie jest proste i oparte na psycholgii dziecka, a mianowicie dzieci chcą się uczyć! Tak. Naprawdę. I wcale nie trzeba ich motywować! Wystarczy nie zniechęcać. I tu młodzi ludzie z Nieszkoły robią dobrą robotę! Głównym ich działaniem jest uczenie dzieciom jak się uczyć, bo to właśnie przynosi efekty. Pokazują różne sposoby, żeby każdy znalazł coś dla siebie. I dają coś jeszcze – fantastyczne zajęcia dodatkowe.

Rozwój zainteresowań pomaga się uczyć

Czas poświęcony na to co nas cieszy i intetesuje nigdy nie jest stracony. No tak, ale trzeba przecież zdać egzaminy z podstawy programowej. Jednak zobaczcie! Uczenie się języka, który nas kręci rozwija pamięć i wzbogaca system skojarzeń. Przecież to ułatwi zapamiętywanie wielu innych nazw, słówek, czy imion. Astronomia wzbudzi zainteresowanie wszechświatem w makro- i mikroskali. Czyż nie zachęci to do nauki geografii, fizyki i chemii? Jeśli zainteresuje dzieci to jak działa mózg, chętniej dowiedzą się jak działa cała reszta człowieka. Zajęcia dodatkowe służą do wzbudzania entuzjazmu!

Takie lekcje online polecam z czystym sumieniem

Wiecie, że nigdy nie polecam niczego, z czego sama nie jestem zadowolona. Moja trójka sama pamięta o zajęciach w Nieszkole. W ich trakcie nie włączają gierek, ani youtuba nawet, gdy nie ma mnie w pobliżu. Poznają tam ludzi, dzielą się tym co dla nich ważne. Angażują się. Ich entuzjazm i zadowolenie to dla mnie najlepsza reklama tej inicjatywy!

Jeden komentarz

Dodaj komentarz