);
Jak rodzic rodzicowi

Dlaczego moje dziecko łamie zasady?

zasady w rodzienie, regulamin

Dlaczego dziecka łamie zasady?

Moje dziecko łamie zasady. Zna je pzecież. Ustaliliśmy je razem! Samo dyktowało co i jak. Dlaczego teraz znów robi to czego nie wolno?
 
Dzisiaj miałam powtórzyć koledze jedno zdanie na prośbę koleżanki,. zapomniałam. Mój mąż miał mi wysłać smsa z informacją, czy mamy dość potrzebnego leku, czy też mam kupić, zapomniał. Miałam podejść za 5 min do opatrunku u pacjenta, zapomniałam. No bo tyle przecież mamy na głowie. Ciągle ktoś coś chce, coś pokazuje, coś trzeba zrobić, coś sprawdzić… Sami łamiemy zasady, bo zapominamy.
 
Mamy w domu pewne zasady. Np. jest reguła kąpielowa. Dzieci mogą się pluskać w naszej dużej wannie pół godziny, ale nie mogą się tam bić, wylewać wody na zewnątrz, rzucać zabawkami, czy same puszczać wody (nigdy nie wiadomo jaka poleci). Reguły te obowiązują od początku. I co z tego? Co jakiś czas, któreś robi wszystko dokładnie odwrotnie… 
 
Mój mąż przeżywa: Przecież już im tyle razy mówiliśmy co i dlaczego.  Że tak nie można, bo może się komuś coś stać, no i przecież wiedzą, że jak łamią zasady to muszą wyjść z wanny przed czasem. 
– A mówiłeś im o tym dzisiaj? Przypomniałeś zasady? Powiedziałeś jakie są konsekwencje?
– No przecież już powinny to pamiętać…
 

Dlaczego łamiemy zasady?

Miałam być na diecie, ale kolega zaproponował pół pączka. W końcu pół tylko zjadłam.
Wiemy, że ograniczenia prędkości na drogach są po to by było bezpieczniej, ale tak kusi wypróbować, jak szybko rozpędzi się nasz samochód.
Mój mąż ma duże problemy żołądkowe na drugi dzień po wypiciu nawet nie takiej dużej ilości alkoholu, mimo to zdarzyło mu kiedyś się na imprezie firmowej napić się więcej. Świetnie się bawił, ale na drugi dzień wymiotował 5 godzin. Musiałam mu podłączyć kroplówkę, bo nie mógł przestać.
Wszyscy łamiemy zasady, choć je znamy i pamiętamy.
 
Był dość ciepły dzień, ale jednak majowy. Przed 18-stą włączyliśmy podlewanie ogrodu, bo było bardzo sucho. Zaczęliśmy od części najdalej domu, żeby dzieci mogły się jeszcze chwilę pobawić w części bliższej, zanim podam obiad. Było ponad 25 stopni, a maluchy bardzo podekscytowane lejącą się w górę wodą. Pozwoliłam im 2x  przebiec pod zraszaczem i trochę się pomoczyć. Potem powiedziałam dość. Zostańcie tu na słońcu i wyschnijcie.
Weszłam do domu kończyć przygotowanie obiadu. Mąż został w ogrodzie. Po chwili wszedł do mnie na chwilę coś mi powiedzieć. Były same jakieś 5 min. Zuzia wlazła w ubraniu oczywiście pod strumień zraszacza. Zawołała też Alusia. Przemoczyła się na wylot. Ali prawie, bo później tam wlazł i stwierdził, że woda jest za zimna. Wściekłam się, że nie posłuchali, zanim ich powycierałam i się przebrali nawrzeszczałam na nich. Dlaczego nie słuchają! Przecież mówiłam dość! 
 
Gdy się uspokoiłam zrozumiałam, że przecież wcześniej im pozwoliłam. Pokusa była za silna. Złamali zasady, nie specjalnie, po prostu nie wytrzymali.

Emocje też łamią zasady.

Gdy wracam do domu po dyżurze, a w nocy spałam tylko kilka godzin często robię z igły widły. Potrafię nakrzyczeć na dzieci za to, że za głośno mówią lub jeżdżą autkami. Wtedy też zdarzają się kłótnie z mężem. On za to po całym dniu z dziećmi, gdy mnie nie ma, też traci do nich cierpliwość, a mi normalnie robi na złość i dokucza słowami. Łamie zasady naszej rodziny.
 
Ali ostatnio popołudniu najpierw popchną Asię, a potem wjechał rowerem w Zuzię. Wyrywał im zabawki i twierdził, że wszystkie są jego. Potem ugryzł Asię w wannie w plecy, bo nie chciała się przesunąć. Podczas wieczornego czytania wrzeszczał, biegał i tarmosił dziewczynki. Nic nie dawały ostrzeżenia i tłumaczenia. Posadzony do kąta płakał i darł się wniebogłosy. Tulony bił i odpychał. Wszystko było nie tak. Przez dwa dni nie spał w dzień, a w tym czasie zwykle sypiał 2 godziny dziennie.  Zasady nie miały dla niego w tym stanie znaczenia.

Wpływ otoczenia na łamanie zasad

Gdy poznajemy na naszej drodze nowych ludzi, obserwujemy ich, przebywamy w ich towarzystwie. Rozmawiamy z nimi i często się od nich uczymy, przejmujemy pewne zachowania. Może to być oczywiście pozytywne, ale nie zawsze. Na studiach poznałam przyjaciółkę, która nauczyła mnie utrzymywania porządku, prania i sprzątania. Natomiast inna bliska mi osoba, inteligentna i z wyższym wykształceniem, pod wpływem rodziny małżonki uwierzyła, że nowotworem można się zarazić, że trzeba unikać osób chorych na raka. Dopiero po awanturze jaka zorganizowałam podpierając się autorytetem lekarskim przeszło.
 
Asia chodzi do szkoły. Ma dużo koleżanek. Są takie, które się dobrze uczą, lubią czytać, są miłe i rozsądne. Ich rodzice stawiają im granice i wyciągają konsekwencje. Są też i takie, które nic nie muszą. Jedzą co chcą – głównie słodycze. Robią co chcą.  Mają dużo fajnych drogich rzeczy.
I one mówią: Co ty nie jesz słodyczy w tygodniu?  Ty robisz zadania zaraz po lekcjach i czytasz?  Jeśli ci się coś podoba to musisz czekać na urodziny, czy mikołaja, albo sama uzbierać? Twoja mama jest dziwna. Asia od czasu do czasu ulega tym wpływom. Zaczyna pyskować, kłamie. Staje się agresywna dla rodzeństwa, gdy my ich chwalimy za coś. Nie wykonuje poleceń. Histeryzuje przy zadaniach domowych i nauce. Łamie wszystkie zasady.
I tak trwa w tej biednej głowie walka. Bo mama miewa racje, ale te inne mamy są inne. Czy lepsze? Może nie. Ale wolność nawet bezmyślna jest tak atrakcyjna…
 

Dziecko łamie zasady, by nauczyć się życia

Tak, dzieci czasem jakby zapominały (prawdopodobnie faktycznie zapominają) o zasadach. Robią wszystko „nie tak”. Nagle stają się nieposłuszna, niemiłe i nie okazują innym szacunku. Jeśli jest to chwilowy epizod, zastanówcie się, czy dziecko nie jest aby zmęczone, spragnione lub głodne. A może zaczyna się jakaś choroba? Może też pokusa była zbyt silna dla ich małej silnej woli, a was akurat nie było obok, by ja wzmocnić. Jeśli trwa to dłużej zastanówcie się jakie mogą być przyczyny. 
Pamięć małego dziecka
Pamięć małego dziecka (do 6-7 r.ż.) jest mimowolna. Potrafi zapamiętać dużo, ale nie dlatego, że chce tylko tak po prostu. Łatwo mu więc zapomnieć, a w zasadzie w ogóle nie zapamiętać „niewygodnych i nieatrakcyjnych” zasad domowych i społecznych. Około tego 6-7 r.ż. zaczyna rozwijać pamięć dowolną, ale dziecko ma też w związku ze szkołą tak wiele do zapamiętania, że może po prostu nie zaprzątać sobie głowy regulaminem. Czy wtedy łamie zasady? Nie. Nie zna ich w tym momencie.
Wspólne zasady
Po tych wszystkich różnoczasowych przejściach z dziećmi w ostatnim czasie postanowiłam nasz regulamin wewnętrzny sformalizować. Usiedliśmy razem przed arkuszem i dzieci – tak właśnie one! – wymieniały zasady, które miałam zapisać. Miały to być takie reguły, które pozwolą każdemu być dobrym i zdrowym człowiekiem. Nawet Ali dodał, że nie wolno rzucać i niszczyć, mimo że miał wtedy tylko 3 lata. Ja tylko ubierałam w słowa ich pomysły i zapisywałam. Potem wszyscy – my rodzice też! – podpisaliśmy go jednocześnie deklarując, że zrobimy co w naszej mocy, by tych zasad przestrzegać.  Regulamin wywiesiliśmy w widocznym miejscu.
Od tego czasu jest lepiej. Asia też się poprawiła. Zrozumiała, że postępować ma nie wedle tego co mówi mama, ale według reguł, które ustaliliśmy wspólnie. To nie są zasady mamy i taty. To zasady,  każdego z nas. A gdy ktoś je łamie to prowadzi się delikwenta przed regulamin, czyta odpowiedni punkt i wskazuje podpis własnoręczny. To wystarcza. Jest iskra w oku, zrozumienie i jakaś skrucha w środku. 
 
A jeśli przyczyna jest zewnętrzne (zmęcznie, choroba itp.) to nawet nie mówi się o zasadach. To nie ma sensu. Trzeba usunąć powód, bo bez jego zaistnienia nie byłoby wcale takiej sytuacji.
 
Najważniejsze jest, by nie zacząć myśleć, że dziecko jest złe, niegrzeczne, okropne, gdy łamie zasady. Trzeba pomyśleć, czemu zachowuje się tak, a nie inaczej i problem rozwiązać – wspólnie z dzieckiem!
A jak w tym wszystkim pozostać kochającym, ale konsekwentnym rodzicem? Przeczytajcie tutaj! Miłość i konsekwencja
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *