);
Jak rodzic rodzicowi

Bardzo ważna rozmowa

Bardzo kochamy nasze dzieciaki. Mówimy im o tym praktycznie codziennie. Tulimy je i całujemy. Wydaje się, że doskonale o tym wiedzą. Ale co jakiś czas coś się zmienia. Z pozoru delikatnie i nienachalnie. Na obrazkach malowanych dla zabicia czasu coraz częściej pojawia się mama i/lub tata w towarzystwie serduszek. Powstają laurki bez okazji. Ktoś, kto często marudził przy zadaniach domowych nagle robi je z zaangażowaniem. Ktoś stara się za bardzo nie nabrudzić przy posiłku. Później ten, kto się nie przejmował  ocenami nagle płacze przy jakieś słabszej. Ktoś, kto lubi angażować się w różne przedstawienia i zabawy – nie zgłasza się do udziału, bo mama i tata patrzą..a może źle wypadnie? Potem są przepychanki w drodze do drzwi, by powitać rodzica wracającego z pracy. Są popisy, kto szybszy, a kto wyżej skacze. Są słowa „Zobacz ja to robię lepiej…”  I wtedy przychodzi czas na bardzo ważną rozmowę. 
A czy wy wiecie, czemu mamusia i tatuś dają wam zdrowe jedzenie i namawiają do biegania i zabaw na polu?
Żebyśmy byli zdrowi!
Tak! A czy wiecie, czemu mama robi dla was różne gry i zadania? Czemu chce, byście dużo czytali? Czemu nie pozwalamy wam cały dzień grać na tablecie czy oglądać telewizję?
Żebyśmy byli mądrzy! 
A czemu mama i tata bawią się z wami, zabierają was na wycieczki, kupują fajne zabawki i ubrania, tulą i całują?
Bo nas kochacie! 
Tak! Bardzo Was kochamy. A jak najecie się słodyczy, kiedy nie jest dzień słodyczowy i nie chcecie jeść obiadu? 
A jak dostaniecie dwóję w szkole, nie chcecie czytać, ani robić zadania domowego?
A jak nie słuchacie mamy i taty? Jak rozrzucacie zabawki, krzyczycie, płaczecie i tupiecie nogami?
A jak się bijecie? Albo inne dzieci? Jak jesteście niegrzeczni w szkole czy przedszkolu?
Właśnie wtedy mama i tata kochają was najbardziej! 
Ale jak to? Przecież jesteśmy wtedy niemili!
A wy kochacie mamę, gdy jest zła i czasem krzyczy?
Tak!
A tatusia, gdy gapi się w komórkę?
Tak! 
A dlaczego? Przecież jesteśmy wtedy niemili!
Bo jesteście mamą i tatą. 
Dokładnie! I mama i tata kochają was zawsze za to właśnie, że jesteście! I nic więcej nie potrzeba! 
Kocham Cię Asiu, nie za dobre oceny czy starania w szkole, ale za to, że jesteś. I nie ważne czy ładnie czytasz, robisz zadania i masz piątki czy też nie masz ochoty na naukę. 
Kocham Cię Zuzia nie za to, że jesteś bardzo mądra i tak dużo potrafisz, ale za to, że jesteś. I nie ważne czy ci wszystko idzie dobrze, czy czegoś nie wiesz.  
Kocham Cię Ali nie za to, że jesteś taki grzeczny i kulturalny, ale za to, że jesteś. I nie ważne, że czasem broisz niemiłosiernie i w domu i w przedszkolu.  

Taką rozmowę trzeba, co jakiś czas powtarzać, bo choć całymi sobą pokazujemy dzieciom, że kochamy jest choćby nie wiem, co, to jednak one często zapominają, że nie muszą nic robić, by tak było. Bo przecież czują naszą złość czy smutek, gdy zrobią coś nie tak. Czują też naszą radość i zachwyt, gdy zrobią coś dobrze. I choćbyśmy nie wiem jak się starali i używali jak najbardziej dobranych i nieoceniających słów, nie jesteśmy nie czuli i nasze emocje nas zawsze zdradzą. Dlatego co pewien czas przypominajcie swoim maluchom, dlaczego je kochacie, bo potrzebują tego nawet bardziej niż samych słów „kocham Cię”. 

3 komentarze

  • MartaKotek

    Ja swojemu synkowi codziennie to powtarzam, choć taki nierozumny jeszcze… Ale nic mi nie sprawia większej radości, niż fakt, że mogę szczerze z serca powiedzieć Kocham Cię synku, za to, że jesteś 🙂 super post! Buziaki 😘😘

  • Basia

    Bardzo cenna wskazówka.. niby takie oczywiste a jednak… 🙂
    Dziękuję za poruszenie ważnej sprawy 🙂 pozdrawiam serdecznie Kasiu!
    Myślę ze warto byłoby o tym napisać na tym portalu dla którego piszesz. Oby jak najwięcej rodziców sobie o tym przypominało w odpowiednim czasie. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *